הפורום

עיתון החוג לתקשורת באוניברסיטה העברית – סטודנטים מדברים על תקשורת. בלי צנזורה ובלי בושה.

"דעתי אינה דעתך, אבל דעתך אינה פחות שווה מדעתי"

שרה רובין

פרופסור משה נגבי זכרנו לברכה, נפטר ביום שבת האחרון, י"א בשבט התשע"ח, ה-27 בינואר 2018.  זוהי אבדה גדולה לנו הסטודנטים-תלמידיו, לפקולטה, לאוניברסיטה ולפעילים החברתיים אשר עתידה של מדינת ישראל עומד בראש סדר יומם. נפלה בחלקי הזכות הגדולה ללמוד מפרופסור   משה נגבי זכרנו לברכה, עדיין קשה לי לדבר, לכתוב או לחשוב עליו בלשון עבר. הוא היה אחד המרצים האהובים עליי ביותר, היה לי הכבוד לשבת בכיתה בנוכחותו. אישיותו המיוחדת באה לידי ביטוי בכל הרצאה והרצאה.

אני מקווה שחלקים מהתנהלותו הענווה והמכבדת יחקקו כקווי אופי בסיסיים באישיותי וישפיעו על התנהלותי בחברה. אני מאמינה שאישיותו המיוחדת כבר השפיעה עליי, שהרי זו השנה השנייה בה אני זוכה ללמוד ממנו

הרצאותיו בנושא החופש העיתונות והחופש העיתונאי יהיו חקוקות בזכרוני לעד. אדם צנוע, בעל ידע עצום, אשר תמיד הביע את דעתו בצורה שלא פסלה את דעות הסטודנטים בשיעוריו, ויהי מה. דעותיו והשקפותיו הפוליטיות אינן עולות בקנה אחד עם שלי, אך נהנתי להגיע לשיעוריו כיוון שכיבד כל דעה, כל השקפה, כל אדם באשר הוא, ללא התייחסות למינו, צבע עורו או כל פרמטר כזה או אחר. הוא ידע להעביר את החומר בצורה מעניינת תוך קישורים לאירועים אקטואליים המתרחשים בו בעת.

מדהים היה לראות שלמרות המחלה הנוראה אשר תקפה אותו, הוא לא ויתר על ערך הנחלת הידע, ועלינו הסטודנטים. הוא המשיך להגיע כמעט לכל השיעורים, עבר על כל הדקויות המשפטיות בצורה מקיפה ודקדקנית, למרות החולשה והכאב הפיזי. ערכיו היוו בעבורו יסוד ובסיס שלא היה מסוגל לפעול שלא על פיהם, הדבר היה חשוב לו בצורה יוצאת מן הכלל, מרצה מיוחד במינו.

אל השיעור האחרון הסמסטר ביום רביעי הוא כבר לא הגיע, נשלחה הודעה מהמזכירות במייל, גם במסרון שהשיעור לא יתקיים. תהיתי לעצמי, מדוע יבוטל השיעור האחרון בסמסטר? אין צורך בדגשים אחרונים? בשיעור פרידה לפני היציאה לתקופת המבחנים? סירבתי להאמין שקרה לו משהו. סירבתי להשלים עם המציאות.

 מלחמתו הצודקת לנסות ולהפוך את מדינת ישראל לטובה יותר במישורים מגוונים מהווה בעיניי ציונות טהורה. ציונות אשר שונה בהגדרתה מהציונות שלי, אך אני מעריכה אותה. אני מעריכה אותו מאוד ומקווה שמשנתו החברתית הפעילה תמשיך להתפתח והקו שהחל ליצור למען עתיד טוב יותר במדינת ישראל הדמוקרטית ימשיך להצטייר. פרופסור נגבי פעל במישורים שונים ומגוונים על מנת לשפר וליעל את המקום בו אנו חיים. כל זאת בצורה הייחודית האופיינית לו, בענווה, במסירות, מתוך מוסריות, תוך רגישות חברתית, בצורה חדה ומסוגננת, כשהוא תמיד נאמן לעקרונותיו ולאמת הפרטית שלו. הוא דאג למערכות השונות בארץ וניסה לשפר את המצב במדינת ישראל על פי ראות עיניו, ללא פשרות, מבלי להיכנע לקווי מדיניות כאלה ואחרים, עשה את עבודותו מתוך תחושת שליחות אמיתית. הוא התפרס על תחומים שונים, התמחה והתמקצע בכל תחום אליו פנה, הן מבחינת קידום שלטון החוק, הן מבחינת ביסוס זכויות האדם והן מבחינת חיזוק הדמוקרטיה הישראלית.

לאחר הכשרתו המורחבת כמשפטן, אשר למד בפקולטה למשפטים, כאן בעברית, תפס את מקומו באמצעי תקשורת ההמונים השונים בין השאר ברדיו ובעיתונות. כתב והשמיע את דעתו, העשיר את המאזינים במאגר הידע הבלתי נלאה שבמוחו. בהמשך גם הגיע לאוניברסיטת הרווארד כעמית מחקר, היה הפרשן המשפטי של רשות השידור, כתב ספרים, הרצה במוסדות אקדמאים שונים ברחבי הארץ וכן במוסדות ההכשרה של גופי הבטחון השונים, ולו רק בכדי להעביר את הידע העצום שצבר במהלך השנים. כמו כן ובו בזמן הוא תיפקד בתפקידים בכירים בעמותות שונות ובארגונים הדואגים לאיכויות השלטון ולקידום זכויות האזרח בארץ.

גם בהרצאותיו בנושאי חופש העיתונאות והחופש העיתונאי, עיקר הקורס דן בתשתית הערכית, המשפטית והאתית של חופש העיתונות בישראל, תוך התייחסות לסוגיות משפטיות ביניהן פסיקות ודינים אשר עיצבו את המערכת המשפטית הישראלית. זאת תוך שימת דגש על הערכים שמערכת המשפט מושתתת עליהם, ערכי הדמוקרטיה, השלום והצדק. ניתן היה להבחין שערכים אלה מהווים עמוד תווך באישיותו הייחודית והענווה. התייחסנו אל אינטרסים שלטוניים וליחסי הון שלטון כגורם מפריע ומצנזר. נושא דוקטרינת ההגינות היווה בעבורו יסוד לימודי חשוב, כמו גם שאר הנושאים שלימד בקורס, נראה היה שנושאים אלה בערו בו.

באחד משיעוריו, אמר משפט שאותו אימצתי לי כמוטו לחיים: "דעתי אינה דעתך, אבל דעתך אינה פחות שווה מדעתי". כסיו"רית של תא פוליטי בין כתלי האוניברסיטה העברית, בה נשמעים לא פעם קולות הנוגדים את דעתי והשקפתי, חשוב לי לזכור ולכבד את הסטודנטים השונים, שהרי כולנו בני אדם ששואפים לחיות בשלום, בביטחון, לפתח את מדינת ישראל ואת עצמנו בתוכה הן בפן האקדמי והן בפנים נוספים. יש לכבד כל אדם באשר הוא אדם, בזה האמין פרופסור נגבי זכרונו לברכה וזהו המסר העיקרי אותו לקחתי ממנו.

 

250px-Moshe_Negbi נכתב לזכרו של פרופסור משה נגבי ז"ל.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-פברואר 4, 2018 על ידי ב-כללי.

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: