הפורום

עיתון החוג לתקשורת באוניברסיטה העברית – סטודנטים מדברים על תקשורת. בלי צנזורה ובלי בושה.

70 שנים, אז למה אנחנו לא מתגאים?

שרה רובין

במונחים בין לאומים מדינתנו נחשבת ל'בייבי מדינה' מבחינת שנות קיומה וכן מבחינת מספר זעיר של כ- 8,781,500 תושבים, נכון לסוף שנת 2017. ההתקדמות שעברנו כמדינה מדהימה ומרגשת; המספרים מדברים בעד עצמם: מבחינת ילודה, בשנה החולפת נולדו פי 6 יותר תינוקות מבשנת 1948, כ-30 אלף אל מול כ- 181 אלף קטנטנים וקטנטנות שהגיחו לאוויר העולם. תוחלת החיים עלתה מאז ועד היום בכ-16.5 שנים. גם מבחינה אקדמית, משני מוסדות להשכלה גבוהה בשנת 1948, כיום מניינם עומד על 62. בהתחשב בהיבט הכלכלי, גם בתוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) חלה עלייה משמעותית מ- 25.6 מיליארד שקלים בשנה הראשונה לקיום המדינה ל-1220.3 מיליארד שקלים חדשים. כך גם סך ייצוא הסחורות ב-48' עמד על 29 מיליון דולר, אל מול 53 מיליארד דולר בשנה החולפת. בנוסף מבחינת תחבורה ציבורית, מספר הנוסעים ברכבת עמד על 830000 נפשות, כיום 5.9 מיליון. (הנתונים נלקחו מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה)

אני מאחלת שהמזל ימשיך ללוות את הקיום הכמעט בלתי אפשרי שלך, מדינה אהובה שלי. אי של שפיות במזרח התיכון, בו השפה העברית קמה לתחייה, בו חלה התפתחות שלא תתואר על הדעת. על אדמת אבותינו, בה מסופר הסיפור ההיסטורי שלנו כעם וכאומה. אנו חיים כיום, בגאון, תוך התפתחות כלכלית חסרת תקדים, תוך כדי ביסוס שם המדינה שלנו כ"סטארט אפ ניישן", המתפתחת אט אט בקווי תחבורה חדשניים, תעשיות צבאיות ייחודיות, מיומנות ספורט ולחימה ייחודיות, כלכלה מתפתחת, תעשיות חקלאות, תעשיות מים וחשמל שמיוצאות אל מדינות עולם שלישי ותיקות יותר, יחסי חוץ שמשתפרים עם הזמן, אך ללא ספק טעונים שיפור. בסך הכל 22,072 קמ"ר של ארץ זבת חלב ודבש.

רמת החיים בישראל היא הגבוהה ביותר במזרח התיכון ותוחלת החיים בה היא אחת הגבוהות בעולם. למרות כל הקדמה במדינתנו, מגמת העלייה החדה וההצלחה המהירה שלנו בביסוס מדינת ישראל, רוב הסיקור הפנימי בנושא ישראל וכן, מקומה ומעמדה של ישראל בתקשורת הפנימית ובעולם, הם שליליים.

IMG_0626.jpeg

אבל למה? מדוע גם מבית, מתוכנו, השיח הציבורי איננו חיובי, איננו מפרגן והרי 'יש לנו במה להתגאות'. על פי תיאוריית "Negativity Bias"-סיקור שלילי מעניין יותר, הטיית הנגטיביות היא הטייה שטבועה בנו עוד מימי קדם. אנחנו מיד נחפש את השלילי מאשר את החיובי, הוא יותר יעניין ויפעיל אותנו. לכן התקשורת מתמקדת בדברים השליליים. פעם בכמה שנים יש צדיק בסדום שמציע את רעיון יצירת המדיום החיובי, אך הוא נכשל כמובן, כיוון שהידיעות החיוביות אינן מעניינות את הציבור. השלילי הוא זה שמושך את העין והלב, יוצר עניין וגורר דיון. לא ניתן להתעלם מהדימוי השלילי שלנו בעולם, אשר יחסי החוץ הדיפלומטיים שלנו מושפעים ממנו רבות, כמו גם הפחד שלנו כישראלים לבקר במקומות שונים ברחבי הגלובוס.

אריה שרוז שליקר, בעבר היה אחראי על יחסי צה"ל עם אירופה בחטיבת דובר צה"ל וכיום ראש אגף קשרי חוץ ותקשורת במשרד המודיעין, מאמין כי השיח בנושא ישראל בעולם מקצין את השיח בין קבוצות הקיצון אשר מתקיים בארץ. "כידוע, קבוצות הקיצון בארץ אינן מייצגות את רוב הישראלים או את הישראלי הממוצע. דוגמה לכך הינה עיתון 'הארץ' באנגלית אשר מזוהה בעולם עם ישראל ותפוצתו בעולם רחבה יותר מתפוצת עיתוני המיינסטרים כדוגמת 'ידיעות אחרונות'. עיתון 'הארץ' מזוהה עם הצד השמאלי של המפה הפוליטית בארץ. העיתון מעורר הדים בעולם בנושא המדיני ביטחוני בישראל, הדים אלה גוררים תגובות בגנות ישראל. העיתון מתיימר לייצג את השיח הפנים מדיני, אך הוא איננו מייצג אלא את הקיצון אשר מטעה לגבי השיח שמתחולל בארץ." משמע, השיח בעולם מתבסס בעיקר על עיתון ישראלי אשר לא מייצג את כלל האוכלוסייה. כידוע לנו, צרה היריעה מלהכיל את כלל הדעות תחת עיתון אחד וכאשר קורא חיצוני אשר לא מכיר את המורכבויות הטמונות בבסיסה של מדינת ישראל יונק את המידע לגביה רק דרך פריזמה אחת של עיתון ספציפי, נוצרת תמונה חלקית ומצומצמת אשר איננה משקפת את המציאות.

שליקר קורא לציבור הסטודנטים לנקוט פעולה ולשמש כשגרירים במעגליהם, לייצג את ישראל בשפתם, אך ללא התמקדות בפסים הפוליטיים. "כדאי להעצים ולמנף את הדברים שטובים בארץ ישראל, ללא הטייה פוליטית מסויימת, ללא התייחסות לפוליטיקה בזירה הבין לאומית. אם אתה כסטודנט מאמין בתהליך חיובי במדינה ועומד מאחוריו, גאה בו וחושב שיש אפשרות לייצא את המידע לעולם דרך הרשתות החברתיות על ידי שיתוף סרטונים ותמונות, אל תחשוב פעמיים. לרשתות החברתיות בעידן הדיגיטלי בו אנו חיים יש כוח רב." שליקר מאמין כי כל סטודנט בכל מפגש, כל שיחה, הוא שגריר צעיר, והוא צריך לנצל את כל הפלטפורמות וכל האפשרויות על מנת לייצר דימוי חיובי ולקדם את ייצוגה של ישראל בעולם.

אני מציעה שנתמקד בהעצמת הטוב הקיים, ובהכרת הטוב. אם המצב איננו אידיאלי לדעתנו, יש בידינו את הכוח לשנות. אם בעינינו מתקיימת עוולה בארצנו היפה והפורחת, נקום ונעשה, נפעל ונשנה. הרי גורלה היא גורלנו. ארץ קטנה כל כך שהגיעה ב-70 שנה להצלחות מסחררות בתחומים רבים ומגוונים. השמיים הם לא הגבול עבור המדינה שלנו ועבורנו, האזרחים בה. מזל טוב למדינת ישראל האהובה שלנו! מאז ה' באייר תש"ח, 14 במאי 1948, ולנצח נצחים!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-אפריל 20, 2018 על ידי ב-מאחורי הכותרות.

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: