הפורום

עיתון החוג לתקשורת באוניברסיטה העברית – סטודנטים מדברים על תקשורת. בלי צנזורה ובלי בושה.

הצינור לחופש הביטוי

טל קריחלי

בית הדין פסק השבוע לטובת הפרט מול הכלל, לזכות האינדיבידואל אל מול חברת ענק, לעוסק במלאכה ולא למעסיק ובעיקר לטובת המשתמש הפרטי בפייסבוק.

עולמנו כיום סובב סביב הניו מדיה. אנחנו צורכים משם ידע, דעות, אופנות ובעיקר הנאות. יש לכך המון תכונות חיוביות אך ידוע לכולנו גם על אלו השליליות. אעזוב בצד בכתבה זו את הדעה שלי על דור הסימולקרה שנהיינו, ואתמקד דווקא בכוח העצום שהרשתות החברתיות העניקו לפרט.

מה זה בכלל הסיפור הזה? פס"ד לרר/הצינור? Long story short – גיא לרר עובד החל משנת 2005 בערוץ 10, החל ככתב ספורט, משם התפתח למגיש פינת "הצינור" ב"מגזין עם אושרת קוטלר" ב-2007, כהוגה הפינה. ב-2010 החליט גיא לקחת את זה צעד נוסף קדימה, והציע לערוץ 10 לפתח את הפינה לתוכנית לילה יומית, ערוץ 10 נענו, ומשם אתם כבר מכירים את התוכנית. בשנת 2017, אחרי 12 שנות עבודה יחד, החליט לרר לעבור לערוץ 13 ("ואז הזקנה התפצלה לשניים"), שם החל לשדר את התוכנית "הצנרת". במקביל, ערוץ 10 ממשיכים עם התוכנית "הצינור", רק הפעם בהנחייתו של טל ברמן.

עד פה, סבבה. לא? לגיטימי שעובד יעבור ממקום אחד לאחר, במיוחד כשהיחסים נהיים לא נעימים. אבל! פייסבוק. אני מניחה שגם אם לא צפיתם אפילו לא בתשדיר אחד של "הצינור" בערוץ 10, עקבתם או לפחות נתקלתם בעמוד הפייסבוק של "הצינור" שרכש מספר עוקבים שלא יביישו את הדף של ראש הממשלה שלנו אפילו. סרטוני רשת ויראלים, מצחיקים, משעשעים, ממרדפים אחר צדק ומעשי טוב, ועד "ארדן נחנקנו" שהביא איתו את "תוכנית אי ההפללה" (בחיי, אובייקטיבית). דף שבכל קנה מידה רשתי, מוצלח. לא רק במספר העוקבים, אלא אפילו בהוצאה לפועל, עמוד שהצליח לקבץ סביבו קומץ פעיל ולהזיז דברים במציאות, זו האמיתית ולא הויראלית.

עם דף כזה מצליח, מי לא ירצה אותו? ערוץ 10 הגישו תביעה לבית הדין לעבודה בטענה שהדף הוא שלהם, שמאחר ותוכנית "הצינור" עדיין משודרת בערוץ 10, הדף צריך לעבור לבעלותם. גיא לרר מנגד טען שפתח את העמוד. כהוגה הרעיון, ניהל בעצמו את העמוד באופן שוטף ויום יומי, בשעות שלא במסגרת העבודה, ללא תשלום נוסף.

116H

כמנהלת ניו מדיה, אני יכולה להגיד לכם עם יד על הלב, שלתחזק עמוד עסקי בפייסבוק, זה חתיכת ביג דיל. הראש טרוד ועסוק כל הזמן במה יהיה הפוסט הבא. מה מרגש, מה מצחיק, מה יתפוס, מה יעלה לי את כמות העוקבים. זה לא תחביב, זאת עבודה. מעבר לפוסטים, זה דורש זמינות של 24/7 (פחות 6 שעות שינה), ומענה לציבור הרחב, והכי חשוב תמיד להיות נחמד, פוליטיקלי קורקט בעיקר.

את האמת? אני מבינה את ערוץ 10. כמנהלת ניו מדיה, לא נראה לי סביר לדרוש שעמוד הפייסבוק שאני מנהלת יעבור איתי הלאה. גם אם לא הקמתי אותו, זה לא רציונלי שזה שהיה לפני ידרוש דבר דומה. מעבר לכך, מדובר על דף עסקי, שעוסק בתוכנית "הצינור" ולא בגיא לרר.

אבל זה כל הקסם. הרשתות החברתיות שמו את האדם הפרטי במרכז. כל דעה נחשבת, לכל אחד הכוח להישמע, להביע דעה, ליצור מחאה, להפיל ממשלה ועל הדרך גם להקים דף עסקי. זו יכולה להיות חברת ענק, עסק ארוך שנים, עסק קטן, פיילוט ואפילו דף עסקי של אדם מסוים. כל אחד יכול! גם גיא לרר יכל. גיא אומנם קרא לעמוד "הצינור", אבל העמוד היה כל כולו הוא, כולו שלו. הוא יזם אותו, ניהל אותו, שבר את הראש הרבה מעבר לשעות העבודה שלו והלך על ביצים עם כל מקש עליו הקיש. אף אחד לא שילם לו על זה, למרות שידועה לנו היום החשיבות של מנהל ניו מדיה, וכמה המשכורות יפות (אם אתם לא סטודנטים). למה? כי זה היה שלו. הפס"ד נתן גושפנקא לכך שמאחורי כל קיר, עמוד, יש אדם. שמאחורי כל פוסט, יש מוח מסוים.

פייסבוק, בעזרת בית הדין לעבודה, נתן היום העדפה מתקנת לאדם הפרטי שבתוך חברות ענק. נתן לזה שהשמיע את קולו לקצור את פירותיו. הפס"ד הזה תמך בחופש הביטוי של לרר ושל כולנו. אתה אמרת? אתה כתבת? זה שלך, ואף אחד לא יכול למנוע זאת ממך.

רק תעשה טובה, תדאג לזה שלא יעוגן אחרת בחוזה, כי אז הסיומת הדרמטית שלי בפסקה האחרונה לא שווה דבר, ובעצם חופש הביטוי של האדם הקטן ישתייך לחברה הגדולה.

** אין בכתבה זו לתמוך באנשים פרטיים לפתוח דפי פייסבוק למקום עבודתם ללא אישור המעסיק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-אפריל 27, 2018 על ידי ב-תרבות ובידור.

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: