הפורום

עיתון החוג לתקשורת באוניברסיטה העברית – סטודנטים מדברים על תקשורת. בלי צנזורה ובלי בושה.

מתמזגים

יובל אדלר

בכתבתי הראשונה על פיצול ערוץ 2 טענתי כי אחד מערוצים המפסידים מהמהלך הוא ערוץ עשר. לאחרונה נודע כי הערוץ הגיש בקשת מיזוג רשמית עם רשת עקב "דימום כספים". כלומר, בשבעת החודשים שחלפו מאז הפיצול הוצאו סכומים אדירים של כסף על מנת לנסות להוביל בתחרות, בעיקר מצד רשת. בעקבות אותם הסכומים הערוצים נכנסו להפסדים גדולים כך שהמיזוג הוא למעשה צעד בלתי נמנע.

דוגמה בולטת להוצאת כספים רבים מצד רשת היא תכנית הריאליטי "האח הגדול". ברשת ניסו לשחזר את הצלחת התכנית כאשר היא הייתה אצל המתחרים בקשת. לקראת העונה פתחו בקמפיין ענק שהצריך סכומי כסף גדולים. סכומים אלו יצאו גם במסגרת בניית הבית החדש, שעל פי פרסומים עמדו על למעלה מ-50 מיליון שקלים. אמנם, בשני הפרקים הראשונים נרשם רייטינג שיא מאז הפיצול (שנשבר באירוויזיון בליסבון), אך מיד לאחריהם חלה ירידה ניכרת ברייטינג שהובילה לגל הפסדים ופרישות בתכנית (הבולטת שבהן היא פרישתה של "האחות הגדולה" רווית ליאור-מנדל).

גם ערוץ עשר סבל מהפיצול. בכתבה הראשונה בסדרה הזכרתי את השעשועון "לעוף על המיליון" שירד בעקבות רייטינג נמוך. מאז עלו שני שעשועונים נוספים, קופה משותפת (בהנחיית עינב גלילי) וחמש טבעות זהב (שעשועון נוסף בהנחיית ירון ברובינסקי, מנחה "לעוף על המיליון"). שני השעשועונים ירדו תוך זמן קצר מהמסך מאותה הסיבה ש"לעוף" ירדה – רייטינג נמוך. כיום משודרות בערוץ בעיקר תכניות תחקירים זולות יחסית, שאינן תלויות ברייטינג.

5115443809_b73050c639_b

בעקבות הסיבות שציינתי רשת וערוץ עשר דנו במשך כמה חודשים על אפשרות למיזוג. תחילה, הם לא הגיעו להבנות, אך כאשר שני הערוצים ראו שהם בהפסדים, האפשרות למיזוג עלתה שוב והפעם ההחלטה הושגה. לאחר ההגעה להבנות שני הגופים הגישו בקשה לרשות ההגבלים העסקיים על מיזוג ביניהן. כרגע רשת ועשר ממתינים לאישור המהלך מצד הרשות. במקביל, נשמעו קריאות מצד סביבת שר התקשורת איוב קרא שלא לאשר את המיזוג מכיוון שמהלך זה יצמצם את התחרות.

על פי ההסכם בין רשת לעשר, חברת החדשות של ערוץ עשר תהיה חברת החדשות של הערוץ המאוחד, אך הגוף המוביל בו יהיה רשת. כלומר, ייתכן שערוץ עשר ייבלע לחלוטין ברשת, דבר שיוביל בסופו של דבר לסגירתו. כמו כן, עולות מספר שאלות על המיזוג בין רשת לעשר. ראשית, מה יקרה עם תכניות שהיה עניין תקשורתי רחב סביב מעברן בין הערוצים כמו גב האומה והצנרת/הצינור, האם הן ישודרו בערוץ החדש? אם כן, איזו תכנית תרוויח או תפסיד מהמהלך? אפשר לשער כי גב האומה והצנרת ישודרו אך הצינור יירד מהמרקע בסופו של דבר.

שאלה נוספת שעולה מהאפשרות למיזוג היא מה יהיה אופיו של הערוץ? ערוץ עשר החליט לפני כמה שנים שלא לשדר תכניות ריאליטי. אם הוא יתמזג עם רשת, מן הסתם, שישודרו תוכניות ריאליטי ופחות תכניות תעודה. מצד שני, יכול להיות שכתוצאה מהמהלך יהיו פחות תכניות ריאליטי ויותר תכניות תעודה, כפי שקורה בערוץ עשר כיום. מה שבטוח, הערוץ המאוחד ישנה את אופי תכניו המופיעים בו.

בכל מקרה, אם המיזוג יצא לפועל, הוא יתרחש בינואר 2019 ועד אז רשת וערוץ עשר ממשיכים להפסיד סכומי כסף על הפקות שהם מריצים. ההפסד בא לידי ביטוי בקושי הרב של רשת למלא את לוח השידורים שלה שנמשך שבוע שלם. בזמן האחרון יש בלבול בלוח השידורים של רשת. למשל, ביום ראשון ה10 ביוני רשת הייתה אמורה לשבץ תכנית אחת, אך בהמשך אותו היום החליפה את התכנית בתכנית אחרת. כלומר, אין לרשת מספיק תכנים למלא את שעות הפריים טיים שיש ברשותה.

אפשר לראות ממהלך המיזוג שהמנצחת העיקרית של פיצול ערוץ 2 היא קשת שמובילה בדירוגי הרייטינג של התכניות המשודרות בה. דוגמה בולטת היא ניצחונה של סדרת הדרמה "בשבילה גיבורים עפים" על תכנית הריאליטי "האח הגדול", ניצחון שקשת יכולה בהחלט להתגאות בו. סיבה טובה לניצחון של קשת הוא מספר הערוץ שדומה לערוץ 2 לשעבר, סיבה שהושקעה בעבורה למעלה מ-25 מיליון שקלים.

כמו שהזכרתי בכתבתי הראשונה בסדרה, השפעת הפיצול שינתה את כללי המשחק: המנצחת, קשת 12, מובילה בפער רב על רשת, עשר וכאן שמשתרכות הרחק מאחוריה. אם כן, ניצחונה של קשת הובילה בסופו של דבר למהלך הפיצול הבלתי נמנע. אם המיזוג יאושר, נשוב לעידן הדו-ערוצי, כפי שהיה בימי ערוץ 2, רק שהפעם הערוצים יהיו קשת ורשת-עשר.

גם אם המיזוג יאושר וגם אם לא, המיזוג הוא רק חלק קטן ממשחק הפיצול של ערוץ 2. ימים יגידו אם ההחלטה ללכת למיזוג רשת ועשר תהיה נכונה וטובה לתחרות. בכל מקרה – יהיה מעניין לעקוב אחרי המתרחש בשוק הטלוויזיה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-יוני 29, 2018 על ידי ב-תרבות ובידור.

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: